Se afișează postările cu eticheta sărăcie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta sărăcie. Afișați toate postările

sâmbătă, 30 mai 2026

Taxa care trebuie introdusă urgent în România

 

Cine trage mereu heblul și știnge lumina în țara noastră

 


Cine visează la guvernare, convinși că o țară este jucăria proprie cu care fac ce vor și nu trebuie să răspundă pentru faptele lor?

Răspunsul este evident!

Pe vinovații, corupții și incompetenții care conduc România îi vedem cu toții cum ies mereu în lumina reflectoarelor și încearcă să-i prostească pe români.

În prostia lor, acești indivizi de la butoane chiar cred că-i vor păcăli la infinit pe oamenii care-i votează!

Cred că îi batjocoresc pe toți cetățenii onești, integri, plătitori de taxe și impozite, pe oamenii care chiar trag nu doar pentru familiile lor, ci și pentru țara asta!

Cine i-a sărăcit pe români cu adevărat și din cauza cui a scăzut și scade vertiginos nivelul de trai al cetățenilor chemați regulat la urne de partide politice, politicieni și indivizi dornici de a ajunge la putere și a se menține acolo cu orice preț?

Cine îi ține de fapt în întuneric pe proprii votanți, care i-au urcat în cele mai importante instituții ale statului?

Cine stinge lumina și devalizează cămara bugetului public și le cere mereu oamenilor să plătească noi și noi taxe și impozite, bani din care să se poată fura în voie?

Cine a sărit și sare la gâtul celor care aprind lumina în cămara șobolanilor roșii sau de alte culori politice, ca să nu fie prinși la furat?

Cine sunt bogații proprietari ai cutiilor de pantofi în care își ascund bani murdari?

Cine sunt hoții și vardiștii care au demis un premier, acuzându-l, culmea de sărăcirea populației pe care chiar ei au sărăcit-o, fără să aibă un plan de scoatere a României din șanț?

Privit din afară de cineva care nu știe ce se întâmplă de ani de zile la noi s-ar putea trage concluzia că suntem o națiune autodistrugătoare, care își fură singură căciula și se distruge din interior!

Dar lucrurile nu stau chiar așa cum s-ar putea percepe!

Adevărul este că în ciuda tuturor relelor, a guvernărilor proaste, corupte și incompetente, a hoțiilor nesfârșite, România merge înainte și se dezvoltă datorită oamenilor ei harnici, buni, cinstiți, educați, competenți, anonimi care nu se văd non stop dând din gură pe ecranele tembelizoarelor!

În contextul a tot felul de crize interne sau cu influență din plan international, dacă în țara noastră s-ar introduce taxa pe prostie România ar avea un avânt accelerat la dezvoltare!

O taxă pe prostie completată de  confiscarea averilor corupților, hoților și infractorilor din toată țara, inclusiv a celor care și-au dosit ”agoniselile” de ”gospodari” prin diverse țări exotice!

Recent, profesorul Theodor Paleologu a scris o carte intitulată ”Ce ne facem cu atâția proști?”, care pe care chiar dacă nu au citit-o dar au auzit numele ei i-a făcut pe unii să se simtă cu musca pe căciulă!

Nu știu alții ce răspuns ar da la o astfel de întrebare, dar eu aș introduce taxa pe prostie, fiecare contaminat să plătească pe măsura prostiei lor, cu vârf și îndesat!

------------------------------------------------------------------------------------------

Motto: Presa este câinele de pază al democrației. Citiți și gândiți!

Când presa nu este liberă, când presa este manipulată, când presa face jocuri de interese, când presa este folosită pe post de armă politică, când presa nu mai are atitudine, nu mai face informare și educare corectă, când presa nu mai este de partea legii și de partea cetățenilor Democrația este în pericol.

Paul Stan este un jurnalist independent, apolitic, nealiniat, neafiliat la nici un grup de interese politice, mafiote, afaceriste sau de altă natură.
Paul Stan este un jurnalist în slujba oamenilor cinstiți și a adevărului.
Paul Stan nu face jocuri politice și nu este tonomat manipulator.

Paul Stan nu este finanțat și susținut de nimeni.

 

 

joi, 11 iulie 2024

O realitate contrastantă într-o Românie guvernată de social democrați și liberali

 


De ce reciclează românii?


majoritatea românilor preferau să arunce peturile, cutiile de aluminiu, plasticele și alte gunoaie diverse, recipiente și ambalaje rămase în urma consumului de produse alimentare și nealimentare moderne.

Înainte, doar puțini amărășteni adunau ambalajele reciclabile și le duceau la centrele de colectare pentru un bănuț în plus la viața lor de sărăcie.

Îi interesa doar puținii bănuți obținuți în schimbul ambalajelor predate, printr-un mod extrem de supraviețuire, nicidecum protejarea planetei de deșeuri.

Acum sunt cozi zilnice la aparatele de reciclat. Despre programul de reciclare intitulat Retu-Ro se spune că este un succes, chiar dacă este imperfect!

Românii reciclează, fac cozi la predarea peturilor, sticlelor și cutiilor de aluminiu!

Dar cei mai mulți români care reciclează o fac de sărăcie, pentru cei 50 de bani de recipient primiți.

Vorba cântecului adaptat realităților de astăzi: ”Hora noastră românească, cine-o joacă să trăiască!”

Sunt și imigranți de prin Asia, ajunși la noi în țară, în căutarea unei vieți mai bune, pe care-i vedem la cozile de la aparatele colectoare, care predau cu sacii și sacoșele sticlele, peturile și cutiile de aluminiu, în schimbul bonurilor valorice primite.

De multe ori, aparatele de colectat nu mai fac față și se defectează frecvent. Oamenii, de la copii și până la pensionari, reciclează orice recipient cu simbolul returo pe el.

Amărăștenii au ajuns să vâneze peste tot recipientele reciclabile, inclusiv în marile orașe, Îi vedem pe mulți dintre ei chiar în capitala europeană București, cum zi și noapte caută pe străzi, prin parcuri, piețe, în coșurile de gunoi și tomberoane, adunând sticlele, peturile și dozele plătibile.

Citiți și gândiți!

Pe câți dintre aceștia credeți că-i interesează protejarea mediului?


Este o realitate tot mai stridentă care scoate în evidență starea de pauperitate a majorității românilor simpli, contrastantă cu minoritatea celor care își permit vacanțe afară, bilete scumpe la meciuri și alte lucruri inaccesibile oamenilor de rând.

Avem mai multe categorii de români care joacă fiecare hora lui: unii joacă de plăcere horile de bucurie, de bunăstare, în timp ce alții de nevoie joacă în horile sărăciei.

O realitate contrastantă într-o Românie condusă de așa zis guvernanți social democrați și liberali, care nu văd dincolo de nasul și interesele lor de partid și de gașcă!

Cu toții știm că acești politicieni cu ochelari de cal nu văd realitatea din teren, urmăresc doar să-și asigure permanența la putere, chestie care se aseamănă cu ulciorul care nu merge mereu fără probleme la apă, ori se crapă ori se sparge!

Horile românilor din ziua de azi

Nu toți românii joacă aceeași horă!

Acum că tot s-au terminat bucuriile, entuziasmul și visele frumoase ale milioanelor de români care s-au bucurat de participarea echipei naționale de fotbal la Campionatul European de Fotbal din Germania, cu unii politcieni de serviciu deveniți suporteri declarați, să ne întoarcem la oile noastre din țară!

Am auzit o remarcă la modul general, că românii au bani dacă și-au permis să meargă cu zecile de mii în Germania, să susțină echipa de fotbal a României, uitând sau neluând în seamă faptul că majoritatea suporterilor care și-au permis bilete la meci nu au fost numai din țară, ci au venit din toată lumea, de pe unde i-a împins sărăcia de acasă.

La fel am putea generaliza, spunând că românii au bani de își permit să meargă destul de mulți an de an, în vacanțe în străinătate!

Ar fi ca un fake news departe de realitatea din teren.

Cei care își permit vacanțe afară, bilete la meciurile din competițiile internaționale majore, excursii de shopping la Dubai sau în alte țări din lume și alte lucruri care țin de plinătatea buzunarului și a cardului sunt mult mai puțini decât majoritatea amărăștenilor din țară, care se luptă cu sărăcia.

Se estimează că ar fi peste 5 milioane de români din țară care trăiesc la limita subzistenței, poate chiar mai mulți! Cine stă să-i numere?

Politicienii îi numără doar la urne, după ce în văzul lumii au cheltuit zeci de milioane de lei din banii publici pentru campaniile electorale deșănțate care să le asigure continuitatea la ciolanul puterii.

Tristă vară fierbinte pentru amărăștenii noștri de acasă!

De la 1 iulie s-au scumpit semnificativ carburanții, scumpire care trage după ea ca un tăvălug valul prețurilor în general, care nu pot fi atenuate de așa zisele măriri de salarii și pensii clamate de guvernanți!

La acestea se adaugă și diverse taxe impuse și mărite, care-i cocoșează pe cetățenii de rând, că doar nu-i crede cineva pe politicienii vremelnici de la butoane mințind cu nerușinare, că nu vor mări nicun fel de taxă.

Încet, încet încep să se deconteze marile cheltuieli publice din campania electorală din iunie, care va fi urmată de alte campanii electorale la fel de costisitoare pentru români! De cetățeni evident!

Totul pe fondul împrumuturilor din ce în ce mai mari ale guvernului pentru susținerea cheltuielilor instituțiilor bugetofage, ale pensiilor și salarilor și a întregului aparat de stat cu căpușele lui cu tot.

Dar pe suporterii politici de lux ai României nu-i interesează astfel de lucruri atunci când se bat patriotard și populist cu pumnul în piept sub luminile reflectoarelor.

--------------------------------------------------------------------------------------

 Motto: Presa este câinele de pază al democrației. Citiți și gândiți!


Când presa nu este liberă, când presa este manipulată, când presa face jocuri de interese, când presa este folosită pe post de armă politică, când presa nu mai are atitudine, nu mai face informare și educare corectă, când presa nu mai este de partea legii și de partea cetățenilor Democrația este în pericol.

Paul Stan este un jurnalist independent, apolitic, nealiniat, neafiliat la nici un grup de interese politice, mafiote, afaceriste sau de altă natură.
Paul Stan este un jurnalist în slujba oamenilor cinstiți și a adevărului.
Paul Stan nu face jocuri politice și nu este tonomat manipulator.

Paul Stan nu este finanțat și susținut de nimeni.

joi, 12 ianuarie 2023

Îmbătați de fericire

 

Cum mănâncă românii fericirea: cu pâine, cu mămăligă sau goală?



Zilele trecute, am fost informați că dintre popoarele lumii,
mai puțin fericiți decât românii sunt, printre mulți alții, spaniolii, italienii, croații, bulgarii și turcii. Wow ! Ha, ha !

N-am inventat noi roata și nici n-am descoperit focul, dar totuși, românii sunt pe locul 28 în topul celor mai fericiți oameni din anul 2022. Țara noastră a făcut un salt spectaculos, de 18 poziții, față de ediția precedentă a clasamentului World Happiness Report.

Periodic, sunt făcute clasamente cu cei mai fericiți oameni din lume.

Ce ne crește fericireeea!!!!

Calitatea vieții oamenilor din fiecare țară a fost evaluată în funcție de produsul intern brut pe cap de locuitor, speranța de viață sănătoasă, generozitate, sprijin social, libertate pentru a face alegeri pentru sine și percepția asupra corupției din fiecare țară.

Și totuși în ciuda topului fericirii, mii de români fericiți sau nefericiți doar ei știu acest lucru, pleacă de voie de nevoie în țări mai puțin fericite, cum ar fi Spania, Italia și chiar Turcia !

Despre croați ni se spune că sunt mai puțin fericiți decât românii, cu toate că în ultimul timp milioane de croați au ieșit fericiți în stradă, sărbătorind performanța echipei naționale de fotbal la ultimul Campionat mondial !

De asemenea,  cetățeni croați beneficiază de intrarea recentă a țării lor în spațiul Schengen, iar de la începutul anului 2023, Croația a trecut la moneda euro ! Probabil că toate aceste realizări îi fac mai puțin fericiți decât pe românii ”fericiți„, dar îngrijorați !

I-am văzut la știri pe cetățenii croați simpli afectați de dublarea prețurilor în special la alimente, după trecerea la moneda euro, ceea ce a determinat autoritățile din această țară să anunțe o investigație despre cum prețurile au luat-o razna, evident în sus ca și în România, doar că la noi amărăștenii sunt mai fericiți decât amărăștenii croați !!!

Am putea spune că poporul croat nu știe ce e aceea fericire, ca poporul român !

Experiment neprevăzut

Nu știu cum realizează statisticile, sondajele, studiile cei care le fac, dar e clar că  puține rezultate ale acestora privind nivelul de trai, fericirea, sic, îngrijorările și alte chestii de care depinde viața fiecăruia dintre noi, se pupă cu realitatea.

Realitate din teren, din viața de zi cu zi care dă cu aceste sondaje nefericite de pământ, ne arată altceva decât ”fericire” !

Iată ce mi-a spus un prieten ”fericit” din România :

Fără să vrea, la început de an nou, timp de 11 zile din 2023, până la momentul dezvăluirii senzaționale, breking news, nu a cumpărat nici un fel de aliment și nici băuturi, nici măcar apă, de niciunde !!!

Cum așa ?

Păi când au început să curgă facturile duble, triple, mari, mari de tot, pline cu ”fericirea” mioritică, n-am mai putut cumpăra nimic de mâncare. Trebuie să le plătesc !

Și cu ce ai trăit, tu și familia ?

Cu ce aveam prin frigider pe acasă. Noroc că am mai avut ceva provizii și mai avem  încă. Vreau să vedem cât mai rezistăm ?

Dar alții care nu mai au nimic ce fac, cu ce trăiesc ?

Cu ”fericire” pe pâine, cu mămăligă sau cu ”fericire” goală, dacă nu mai au nici pâine nici mămăligă ?

 

În țara noastră, considerată de ”experți” ”Grădina Maicii Domnului”, oamenii sunt atât de fericiți încât an de an, numeroși oameni fericiți pleacă, cât văd cu ochii, în toată lumea.

Astfel, s-a ajuns ca în ultimii 10 ani, să plece afară 1 milion de persoane ”fericite”, rămânând acasă circa 19 milioane de alți ”fericiți”, conform ultimului recensământ al populației.

 


Mulți ”fericiți” rămași acasă, dar îngrijorați!

 

După cum pare, îngrijorarea românilor din țară nu poate sta în calea fericirii acestora.

 

Întrebarea este de ce mai pleacă totuși, românii în lume dacă în țară mănâncă fericire pe pâine sau chiar fericire goală, fără pâine?

 

Unul dintre răspunsurile surprinzătoare sau nu ar fi că românii pleacă peste hotare să ducă peste tot ”fericirea mioritică”, să ajungă la toată lumea! Cum se spunea pe vremuri la cozile de după blocuri, pentru mâncare, în epoca ”fericirii” comuniste, ”-Dați câte un kil, să ajungă la toată lumea!”

 

Sărăcia, prețurile, inflația, bolile și alte cele doar îi îngrijorează pe români ! Nu-i sperie și nici nu le afectează fericirea. Dimpotrivă, pare că sărăcia și îngrijorările ne fac ”fericirea” mai mare de la an la an !

 

Păi dacă am urcat 18 locuri în topul fericirii într-un singur an, iar acum România este pe locul 28 în clasamentul mondial, să ne gândim cât de multă fericire vom avea la anul și la mulți ani !

 

Cum să nu exportăm noi prin milioane de români fugiți din țară fericirea mioritică în toată lumea, că doar suntem un popor generos !

 

În realitate,

 

Eurobarometrul sărăciei și îngrijorărilor europene

 

Europenii, afectați de criza costului vieții, așteaptă măsuri UE suplimentare

 

 

Creșterea costului vieții este preocuparea cea mai presantă pentru 93% dintre europeni, urmată de amenințarea sărăciei și a excluziunii sociale (82%)

Crizele recente au consolidat sprijinul cetățenilor pentru Uniunea Europeană: 72% consideră că țara lor a beneficiat de pe urma apartenenței la UE, iar 62% consideră că aderarea la UE este „un lucru bun”

Cetățenii se așteaptă ca UE să continue să lucreze la soluții pentru atenuarea efectelor crizelor consecutive

Creșterea costului vieții este preocuparea cea mai presantă pentru 93% dintre europeni, potrivit celui mai recent sondaj Eurobarometru al Parlamentului European, publicat integral pe 12 ianuarie 2023.

În fiecare stat membru al UE, mai mult de șapte din zece respondenți sunt îngrijorați de creșterea costului vieții, cele mai mari procente înregistrându-se în Grecia (100%), Cipru (99%), Italia și Portugalia (ambele 98%).

 

În România 82% dintre respondenți sunt îngrijorați de costul în creștere al traiului. Prețurile în creștere, inclusiv pentru energie și alimente, sunt resimțite în toate categoriile sociodemografice, precum și în toate mediile educaționale și socio-profesionale.

 

La nivel european, al doilea cel mai menționat motiv de îngrijorare, cu 82%, este reprezentat de amenințarea sărăciei și a excluziunii sociale. Pe locul trei sunt două motive de îngrijorare (ambele 81%): schimbările climatice și răspândirea războiului în Ucraina în alte țări.

 

În România, extinderea războiului din Ucraina produce îngrijorare pentru 78% dintre respondeți, iar sărăcia și excluderea socială reprezintă al treilea motiv de îngrijorare (76%).

Analizând situația financiară a cetățenilor, potrivit acestui sondaj, consecințele crizelor multiple se resimt din ce în ce mai mult.

 

Aproape jumătate din populația UE (46%) afirmă că nivelul lor de trai a fost deja redus din cauza consecințelor pandemiei de COVID-19, a consecințelor războiului de agresiune al Rusiei asupra Ucrainei și a crizei costului vieții.

 

Alți 39% nu și-au redus încă nivelul de trai, dar se așteaptă ca acest lucru să se întâmple în anul următor, ceea ce înseamnă o perspectivă destul de sumbră pentru 2023.

 

Un alt indicator grăitor al constrângerilor economice din ce în ce mai mari este creșterea ponderii cetățenilor care se confruntă cu dificultăți de plată a facturilor „de cele mai multe ori” sau „uneori”, o creștere de nouă puncte, de la 30% la 39% față de toamna anului 2021.

 

„Oamenii sunt îngrijorați în mod firesc de creșterea costului vieții, deoarece din ce în ce mai multe familii se străduiesc să își acopere cheltuielile de la o lună la alta. Acum este timpul să venim cu soluții care să țină facturile sub control, să limiteze inflația și să ajute creșterea economică. Trebuie să protejăm persoanele cele mai vulnerabile din societățile noastre”, a declarat președinta Parlamentului European, Roberta Metsola.

 

Multiplele crize geopolitice din ultimii ani continuă să reprezinte provocări apăsătoare pentru cetățeni și decidenți politici.

 

Cu inflația la cel mai înalt nivel din ultimele decenii, cetățenii din cele 27 state ale UE doresc ca Parlamentul European să se concentreze asupra luptei împotriva sărăciei și excluziunii sociale (37%).

 

Sănătatea publică rămâne relevantă pentru mulți cetățeni europeni (34%), la fel ca și acțiunile continue împotriva schimbărilor climatice (31%).

 

 Sprijinul pentru economie și crearea de noi locuri de muncă (31%) ocupă, de asemenea, un loc important pe listă.

 

Cetățenii din România participanți la acest sondaj ar dori ca prioritățile Parlamentului European să fie: sprijinul pentru economie și crearea de noi locuri de muncă (37%), sănătatea publică (36%), pe locul trei fiind lupta împotriva sărăciei și a excluziunii sociale (28%).

 

În același timp, crizele recente și, în special, războiul Rusiei împotriva Ucrainei consolidează sprijinul cetățenilor pentru Uniunea Europeană: 62% consideră că apartenența la UE este „un lucru bun”, ceea ce reprezintă unul dintre cele mai mari rezultate înregistrate din 2007.

 

Două treimi dintre cetățenii europeni (66%) consideră că aderarea țării lor la UE este importantă, iar 72% consideră că țara lor a beneficiat de pe urma apartenenței la UE. În acest context, „pacea” revine în mintea cetățenilor europeni ca unul dintre motivele fundamentale și fondatoare ale Uniunii: contribuția Uniunii Europene la menținerea păcii și la consolidarea securității reprezintă principalele beneficii ale aderării la UE pentru 36% dintre europeni, o creștere de șase puncte față de toamna anului 2021. În plus, europenii consideră, de asemenea, că UE facilitează o mai bună cooperare între statele membre (35%) și contribuie la creșterea economică (30%).

 

Pentru respondenții din România, oportunitățile de muncă pentru cetățeni reprezintă principalul beneficiu al statutului de membru al EU (39%), urmat de îmbunătățirea nivelului de trai (27%).

 

Pe locul trei sunt indicate în aceeași măsură (26%) menținerea păcii și consolidarea securității și contribuția la creșterea economică.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Cine dorește și crede că merită să ajute presa liberă și jurnalismul independent din România poate dona în conturile:

RO89INGB0000999904446953(RON) deschis la ING Bank-Sucursala București
RO71INGB0000999904446986 (EUR) deschis la ING Bank-Sucursala București.

Motto: Presa este câinele de pază al democrației. Citiți și gândiți!

Când presa nu este liberă, când presa este manipulată, când presa face jocuri de interese, când presa este folosită pe post de armă politică, când presa nu mai are atitudine, nu mai face informare și educare corectă, când presa nu mai este de partea legii și de partea cetățenilor Democrația este în pericol.

Paul Stan este un jurnalist independent, apolitic, nealiniat, neafiliat la nici un grup de interese politice, mafiote, afaceriste sau de altă natură.
Paul Stan este un jurnalist în slujba oamenilor cinstiți și a adevărului.
Paul Stan nu face jocuri politice și nu este tonomat manipulator.

Paul Stan nu este finanțat și susținut de nimeni.