Se afișează postările cu eticheta starea justiției. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta starea justiției. Afișați toate postările

joi, 18 iunie 2026

Va triumfa în sfârșit dreptatea sau vor persista la nesfârșit minciunile, nedreptățile și corupția?

 Este Justiția Română  implicată în jocurile de putere?




-Ce vedem că se întâmplă în Justiția Română?

Soluții, reformă, eficientizarea actului de justiție, modernizarea sistemului și curățarea acestuia de uscăturile care-l controlează, credibilizarea magistraților și a actului de justiție, consolidarea integrității și independenței magistraților, promovarea competenței, transparență, responsabilitate și corectitudine față de cetățeni?

Nu!

Nimic din toate acestea nu pare că se întâmplă în sistemul de justiție din țara noastră!

Dimpotrivă!

Problemele sistemului în loc să fie îndreptate se adâncesc, decredibilizarea magistraților continuă, minciuna este preferată adevărului, dreptatea umblă tot mai mult cu capul spart, cetățenii sunt tot mai sceptici că sistemul de justiție va fi corectat vreodată și pus pe făgașul normal al statului cu adevărat de drept.

Corupția este pe val! La Vedere!

Mai mult cei care ar trebui să facă ordine în sistem și dreptate în această țară, cei aflați în serviciul public, magistrații, sunt prinși tot mai mult în dispute interne, dar și cu o parte a puterii politice, cu o parte dintre organizațiile civice și cu presa liberă care susține libertatea de exprimare.

Asistăm clar la un război al magistraților cu magistrații!

Un conflict al binelui cu răul!

Război dus cu bătălii dure între taberele de magistrați în care sunt implicați și factori de la vârful puterii politice, organizații neguvernamentale, jurnaliști și instituții de presă situați de o parte sau alta a combatanților!

Războiul magistraților cu magistrații

Cui vor da dreptate organismele internaționale de profil cărora li se vor adresa magistrații din România?

 

După declarațiile de acum câtva timp făcute de președintele României pe tema problemelor din justiție și necesitatea acută a reformării acestui domeniu esential într-un stat de drept și într-o democrație funcțională,

După apariția documentarului ”Justiția capturată” realizat de publicația Recorder, după reacțiile publice ale autorităților în privința situației analizate și aduse la cunoștința opiniei publice,

După seria de consultări și ascultări de către președintele Nicușor Dan a magistraților care au avut curajul să semnaleze și să vorbească liber despre problemele din sector,

După celebra conferință ”M-a sunat Lia!”,

După ce magistrații care au avut curajul să vorbească liber și și-au atras repercursiunile și consecințele de a spune adevărul,

După ce Ministerul Justiției a organizat concursuri pentru ocuparea principalelor funcții din parchete și numirea noilor procurori șefi de către președintețe țării.

Consiliul Superior al Magistraturii pe de o parte, unele asociații ale judecătorilor, procurorii pe de altă parte se războiesc între ei susținuți de entități diverse.

După ce și-au arătat nemulțumirea față de noul proiect al Legii salarizării, o parte dintre magistrați, a urmat și bomba detonată de CSM, care pe 10 iunie 2026, a dat un comunicat de presă (https://www.csm1909.ro/):

Secţia pentru judecători apără independenţa justiţiei în faţa unui atac fără precedent în istoria post-revoluţionară a României

*

3580 judecători denunță în unanimitatea adunărilor generale încercarea de subordonare a puterii judecătorești de către puterea politică

  

În şedinţa din data de 09 iunie 2026, Secţia pentru judecători a constatat existenţa unui atac fără precedent la adresa independenţei justiţiei şi a decis apărarea independenţei  judecătorilor.

Măsura a fost adoptată ca urmare a realizării unei ample analize a acţiunilor şi poziţiilor publice ale clasei politice, ale mass media, ale unor ONG-uri şi persoane publice, cu impact asupra independenţei justiţiei, încrederii publice în actul de justiţie şi a imaginii puterii judecătoreşti în ansamblu începând din luna iulie a anului 2025 și până în prezent, hotărârea fiind publicată integral pe site-ul Consiliului.

În același context, toate cele 239 de instanțe (judecătorii, tribunale şi curţi de apel) s-au întrunit, la data de 09 iunie 2026, în adunările generale ale judecătorilor.

Prin voturile exprimate în unanimitatea celor 239 de adunări generale, 98,6% dintre judecătorii prezenți (care reprezintă 84% din totalul judecătorilor în funcție) au denunţat degradarea constantă a statului de drept în România prin încercarea susţinută de subordonare a puterii judecătoreşti de către puterea politică.

Totodată, au abilitat Consiliul, în calitatea sa de garant al independenţei justiţiei, să realizeze toate demersurile naţionale şi internaţionale în vederea restabilirii echilibrului specific statului de drept, prin recunoaşterea de către celelalte puteri a independenţei reale a judecătorului, ca cerinţă esenţială într-o societate democratică.”

Campania publică îndreptată în special împotriva judecătorilor a generat, așa cum era de așteptat, și consecințe colaterale de o gravitate greu de imaginat și imposibil de acceptat într-un stat de drept, concretizate în luări de poziție pe rețelele sociale de o agresivitate fără precedent la adresa judecătorilor, care au vizat chiar și instigări directe la săvârșirea unor infracțiuni grave sau a altor fapte antisociale împotriva acestora sau a membrilor familiilor lor. Mai mult, manifestări similare au avut loc și în incinta instanțelor, în sălile de judecată, conducând inclusiv la emiterea unor ordine de protecție care să prevină materializarea unor fapte antisociale grave.

Situația dramatică a justiției din România nu poate să rămână fără ecou şi consecinţe în mediile juridice naționale și internaționale, motiv pentru care aspectele menționate trebuie aduse la cunoștință tuturor entităților relevante din domeniu.

Hotărârea va fi comunicată spre informare Comisiei Europene, Parlamentului European, Reţelei Curţilor Supreme, a Inspecţiilor Judiciare şi a Consiliilor Judiciare, Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, Consiliului Consultativ al Judecătorilor Europeni, Curții de Justiție a Uniunii Europene, precum şi Asociaţiilor internaţionale ale judecătorilor (MEDEL, EAJ), Preşedintelui României, Guvernului României şi Ministerului Afacerilor Externe în calitate de coordonator al aderării la OCDE.”

Fără precedent comunicatul CSM!

Dar, oare aceasta este realitatea, acesta este adevărul?

Alți magistrați afirmă contrariul și combat afirmațiile CSM-Secția de judecători, declarând că adevărul este cu totul și cu totul altul!

Atât judecători cât și procurori, independenți sau organizați în asociații de profil, susțin că CSM nu spune adevărul, ci îl măsluiește cum îi convine!

Asociația Forumul Judecătorilor din România (https://www.forumuljudecatorilor.ro) a prezentat public un cu totul alt punct de vedere față de CSM-Secția de judecători:

Comunicatul publicat astăzi de Secția pentru Judecători a Consiliului Superior al Magistraturii referitor la Hotărârea nr.1348/09.06.2026 distruge orice șansă a unui dialog al magistraturii cu societatea civilă și celelalte puteri ale statului și induce o gravă îndoială asupra credibilității justiției în sine.

Este prezentată nereal o susținere cvasiunanimă, la nivelul tuturor instanțelor judecătorești, a acestui mesaj nespecific discursului magistraturii, aflat cu precădere în cuprinsul Hotărârii  nr.1348/09.06.2026, cu atacuri la adresa unor partide politice, a reprezentanților unor organizații neguvernamentale, ziare și site-uri de presă, persoane fizice indicate cu nume și prenume, precum și a unor asociații ale judecătorilor și procurorilor incomode pentru emitent.

Cei 3580 de judecători despre care se afirmă că ”denunță încercarea de subordonare a puterii judecătorești de către puterea politică” nu au votat un astfel de material având conținutul Hotărârii nr.1348/09.06.2026 (care nici nu a fost comunicat în prealabil judecătorilor, neavând cunoștință despre cuprinsul său) în adunările generale organizate ieri, 9 iunie 2026, adunări care au avut ca obiect reacții legate de erorile privind salarizarea magistraților, aflate în proiectul publicat de Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, indicate de altfel de toți judecătorii și procurorii, inclusiv de Asociaţia Forumul Judecătorilor din România.”

În plină criză politică, economică, în contextul situației geopolitice și a stării de război din vecinătate, în fața unei agresiuni hibride la care este supusă România, situația și problemele interne ale țării se adâncesc grav pe fondul războiului  din justiție.

O justiție în care în loc să se găsească soluții pentru rezolvarea problemelor, reformarea și modernizarea sistemului, consolidarea statului de drept, se evidențiază tot mai mult o situație fără precedent, un război al magistraților cu magistrați, cu puterea politică, societatea civilă și cu presa liberă!

Cât va mai dura această stare de fapt, cum se va rezolva atât timp cât taberele combatante par să fie hotărâte să meargă fiecare cu dreptatea ei până în pânzele albe!

O situație fără sfârșit!

Cui vor da dreptate organismele internaționale de profil cărora li se vor adresa magistrații din România?

Va triumfa în sfârșit dreptatea sau vor persista la nesfârșit minciunile, nedreptățile și corupția?

----------------------------------------------------------------------------------------

Motto: Presa este câinele de pază al democrației. Citiți și gândiți!

Când presa nu este liberă, când presa este manipulată, când presa face jocuri de interese, când presa este folosită pe post de armă politică, când presa nu mai are atitudine, nu mai face informare și educare corectă, când presa nu mai este de partea legii și de partea cetățenilor Democrația este în pericol.

Paul Stan este un jurnalist independent, apolitic, nealiniat, neafiliat la nici un grup de interese politice, mafiote, afaceriste sau de altă natură.
Paul Stan este un jurnalist în slujba oamenilor cinstiți și a adevărului.
Paul Stan nu face jocuri politice și nu este tonomat manipulator.

Paul Stan nu este finanțat și susținut de nimeni.

 

vineri, 12 decembrie 2025

Toți știau despre ”Justiția capturată”

 

Războiul pentru eliberarea justiției a început! Românii nu mai suportă injustiția la butoane!


Toți din sistem știau ce se întâmplă în justiția română.  

Știau și politicienii. 

Știau și guvernanții. 

Știau și parlamentarii. 

Știau foarte bine și corupții, marii corupți.

Dar nimeni nu s-a revoltat public până la documentarea și publicarea investigației jurnaliștilor de la Recorder!!!

Prefațat recent de președintele României Nicușor Dan, când a anunțat că așteaptă cu nerăbdare și că acordă prioritate  dezbaterii problemelor reale ale sistemului de justiției, din ce în ce mai evidente și cu consecințe grave asupra societății românești, războiul pentru eliberarea și reformarea justiției pare că a început deja.

Pe 11 decembrie, președintele i-a invitat pe toți magistrații din sistem să-i trimită în scris problemele cu care se confruntă și a stabilit data de 22 decembrie, când îi așteaptă la o întâlnire și discuție fără precedent, cu cărțile pe masa despre starea și situația justiției române.

Până pe 12 decembrie la prânz, peste 500 de magistrați semnaseră o petiție pentru reformarea reală a justiției și numărul acestora crește continuu.

Pe de altă parte, tot mai mulți cetățeni din marile orașe ale țării au început să iasă la proteste, acuzând corupția masivă din justiție și solicitând îndepărtarea magistraților corupți, în același timp cu începerea unei reforme reale a sistemului.

Țara se mișcă, sunt semne clare că cetățenii nu mai suportă nedreptatea, protestele publice sunt la ordinea zilei.

Partidele la guvernare, dar și cele din opoziție se manifestă fiecare în funcție de interesul de organizație, de grup ori de gașcă. Știm cu toții, la fel cum știu și politicienii că nu există partid care să nu aibă corupți și oameni certați cu legea în rândurile lor, mulți dintre aceștia fiind scăpați de justiția capturată.


Investigația și publicarea documentarului ”Justiția capturată”( https://recorder.ro/documentar-recorder-justitie-capturata), realizat de jurnaliștii de la Recorder, a stârnit multă emoție, reacții și consecințe atât în rândul politicienilor, a oamenilor aflați la butoanele puterii în România, în sistemul de justiție, cât și în opinia publică și printre cetățenii care de ani de zile cer o justiție reformată cu adevărat, integră și imparțială.

Conferință de presă istorică la Curtea de Apel București

Bomba jurnalistică a determinat în premieră, conducerea Curții de Apel București să organizeze pe 11 decembrie 2025 o conferință de presă, nemaipomenită și nemaivăzută prin modul de abordare a instituției, în care în loc de răspunsuri și clarificări necesare au zburdat acuzații, fantasmagoria, complicități la vedere și în final s-a lăsat cu fuga de responsabilitate și răspundere!

La începutul conferinței, când nimeni nu se aștepta, în special conducerea Curții de Apel București, a apărut neinvitată o judecătoare cu vechime, Raluca Moroșanu, care cu mult curaj a confirmat dezvăluirile aduse la lumina de investigația jurnalistică și a relevat modul în care se lucrează la instituția în cauză.

Imediat după ce a spus ce a avut de spus, curajoasa judecătoare a plecat în aplauzele jurnaliștilor, spre sala de judecată.

Ce a urmat, prestația conducerii Curții de Apel București în fața jurnaliștilor și a opiniei publice a văzut o țară întreagă și fiecare cetățean a putut trage concluzii despre justiția română, despre modul în care sunt aplicate legile și cum este împărțită dreptatea de către unii sau alții magistrați din sistem.


 

Toți știau!

Toți din sistem știau ce se întâmplă în justiția română. Știau și politicieni. Știau și guvernanții. Știau și parlamentarii. Știau foarte bine și corupții, marii corupți. Dar nimeni nu s-a revoltat public până la documentare și publicarea investigației jurnaliștilor de la Recorder!!!

 

Jurnaliștii de la Recorder au declarat că au mai fost și alți magistrați care au vorbit cu ei în timpul documentării care a durat un an și jumătate, dar care nu au acceptat ca afirmațiile lor să fie publicate. Dacă aceste declarații făcute de magistrații sub protecția anonimatului ar fi făcute publice, cutremurul din sistemul de justiție ar fi unul de proporții.

Până miercuri seara, premierul Ilie Bolojan nu văzuse documentarul Recorder, ”Justiția capturată”, dar a declarat că a simțit emoția puternică pe care aceste dezvăluiri le-au produs în opinia publică și consideră că problemele din justiție pot fi rezolvate din interiorul acesteia, iar dacă acest lucru nu se va întâmplă atunci ar putea interveni legislativul care să aducă reglementările necesare pentru reformarea justiției.

„Nu știu dacă funcționează ceva în România mai bine decât corupția din justiție. Să vă luați orice speranță, abandonați toți, pentru că este un sistem controlat”, a afirmat fosta judecătoare Daniela Panioglu în studioul Euronews România.

Pesimismul fostei judecătoare nu are suficientă susținere atât timp cât tot mai mulți oameni din sistem, judecători și procurori, își arată fățiș nemulțumirea și se revoltă, chiar și sub protecția anonimatului împotriva celor care au capturat și controlează justiția.

Mai mult, președintele României, Nicușor Dan, care ne-a arătat că este la curent cu ceea ce se întâmplă în sistem și care este atacat non stop nu doar pe tema justiției-că nu se implică și nu face nimic-ci și pe orice teamă, subiect pe care-l abordează sau nu, a declarat că am început să lucrăm la un raport cu date despre problemele din sistemul de justiție. Discutăm cu magistrați. Îi invit pe toți magistrații să îmi scrie direct despre problemele pe care le întâmpină și îi asigur că voi citi personal ce îmi transmit. Dar trebuie și o asumare în interiorul profesiei. Sunt convins că marea majoritate a magistraților sunt oameni serioși, de bună-credință.”

Spre deosebire de liderii marilor partide aflate la guvernare, președintele a spus că a urmărit cap-coadă documentarul realizat de jurnaliștii de la Recorder, intitulat ”Justiția capturată” și în același timp, a lansat un mesaj și un apel pe rețeaua X (https://x.com/NicusorDanRO/status/1998769420626247724) tuturor magistraților să-i transmit direct problemele pe care le întâmpină.

Rămâne de văzut dacă magistrații onești care-și doresc cu adevărat o reformă a sistemului și o justiție curată pusă în slujba dreptății și a cetățenilor vor avea curajul să semnaleze problemele reale, grave cu care se confruntă, dar în același timp să dovedească și voința de a pune umărul la rezolvarea situației și recredibilizarea stării actuale a justiției.

Deocamdată, pare că frica de consecințe și alte urmări neplăcute i-au făcut pe mulți magistrați onești, cu câteva excepții, să tacă și să se supună unui sistem condus cu autoritate, discreționar, sub influențe politice de care s-au temut și se tem în continuare.

Situația din sistem a fost cunoscută, ba chiar semnalată de câțiva ani de unii magistrați care probabil din aceste cauze au și preferat să iasă din sistem, dar nu a fost luată în seamă de factorii de decizie și nu s-a dorit rezolvarea ei, ci un control cât mai mare care a dus la așa zisa ”Justiție capturată”.

Acum, odată început, războiul pentru justiție a declanșat bătălii grele, importante, care probabil că nu se vor decide peste noapte, ci în timp, cu implicare nu doar din interiorul sistemului, ci și politic, legislative, dar și cu participarea cetățenilor tot mai nemulțumiți de degradarea continuă și decredibilizarea justiției actuale, cetățeni care au început să se miște, să iasă în stradă, să facă petiții și proteste, să pună presiune pentru reformarea reală a justiției române.

Bătălia este cu atât mai grea cu cât factorul politic și actorii unor partide politice aflate la putere se vor implica în continuare în a influența justiția la păstrarea controlului pentru simplul fapt că sunt pline de corupți care vor face totul pentru a scăpa de consecințele faptelor proprii.

---------------------------------------------------------------------------------------

Motto: Presa este câinele de pază al democrației. Citiți și gândiți!

Când presa nu este liberă, când presa este manipulată, când presa face jocuri de interese, când presa este folosită pe post de armă politică, când presa nu mai are atitudine, nu mai face informare și educare corectă, când presa nu mai este de partea legii și de partea cetățenilor Democrația este în pericol.

Paul Stan este un jurnalist independent, apolitic, nealiniat, neafiliat la nici un grup de interese politice, mafiote, afaceriste sau de altă natură.
Paul Stan este un jurnalist în slujba oamenilor cinstiți și a adevărului.
Paul Stan nu face jocuri politice și nu este tonomat manipulator.

Paul Stan nu este finanțat și susținut de nimeni.