Se afișează postările cu eticheta politică. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta politică. Afișați toate postările

joi, 18 iunie 2026

Va triumfa în sfârșit dreptatea sau vor persista la nesfârșit minciunile, nedreptățile și corupția?

 Este Justiția Română  implicată în jocurile de putere?




-Ce vedem că se întâmplă în Justiția Română?

Soluții, reformă, eficientizarea actului de justiție, modernizarea sistemului și curățarea acestuia de uscăturile care-l controlează, credibilizarea magistraților și a actului de justiție, consolidarea integrității și independenței magistraților, promovarea competenței, transparență, responsabilitate și corectitudine față de cetățeni?

Nu!

Nimic din toate acestea nu pare că se întâmplă în sistemul de justiție din țara noastră!

Dimpotrivă!

Problemele sistemului în loc să fie îndreptate se adâncesc, decredibilizarea magistraților continuă, minciuna este preferată adevărului, dreptatea umblă tot mai mult cu capul spart, cetățenii sunt tot mai sceptici că sistemul de justiție va fi corectat vreodată și pus pe făgașul normal al statului cu adevărat de drept.

Corupția este pe val! La Vedere!

Mai mult cei care ar trebui să facă ordine în sistem și dreptate în această țară, cei aflați în serviciul public, magistrații, sunt prinși tot mai mult în dispute interne, dar și cu o parte a puterii politice, cu o parte dintre organizațiile civice și cu presa liberă care susține libertatea de exprimare.

Asistăm clar la un război al magistraților cu magistrații!

Un conflict al binelui cu răul!

Război dus cu bătălii dure între taberele de magistrați în care sunt implicați și factori de la vârful puterii politice, organizații neguvernamentale, jurnaliști și instituții de presă situați de o parte sau alta a combatanților!

Războiul magistraților cu magistrații

Cui vor da dreptate organismele internaționale de profil cărora li se vor adresa magistrații din România?

 

După declarațiile de acum câtva timp făcute de președintele României pe tema problemelor din justiție și necesitatea acută a reformării acestui domeniu esential într-un stat de drept și într-o democrație funcțională,

După apariția documentarului ”Justiția capturată” realizat de publicația Recorder, după reacțiile publice ale autorităților în privința situației analizate și aduse la cunoștința opiniei publice,

După seria de consultări și ascultări de către președintele Nicușor Dan a magistraților care au avut curajul să semnaleze și să vorbească liber despre problemele din sector,

După celebra conferință ”M-a sunat Lia!”,

După ce magistrații care au avut curajul să vorbească liber și și-au atras repercursiunile și consecințele de a spune adevărul,

După ce Ministerul Justiției a organizat concursuri pentru ocuparea principalelor funcții din parchete și numirea noilor procurori șefi de către președintețe țării.

Consiliul Superior al Magistraturii pe de o parte, unele asociații ale judecătorilor, procurorii pe de altă parte se războiesc între ei susținuți de entități diverse.

După ce și-au arătat nemulțumirea față de noul proiect al Legii salarizării, o parte dintre magistrați, a urmat și bomba detonată de CSM, care pe 10 iunie 2026, a dat un comunicat de presă (https://www.csm1909.ro/):

Secţia pentru judecători apără independenţa justiţiei în faţa unui atac fără precedent în istoria post-revoluţionară a României

*

3580 judecători denunță în unanimitatea adunărilor generale încercarea de subordonare a puterii judecătorești de către puterea politică

  

În şedinţa din data de 09 iunie 2026, Secţia pentru judecători a constatat existenţa unui atac fără precedent la adresa independenţei justiţiei şi a decis apărarea independenţei  judecătorilor.

Măsura a fost adoptată ca urmare a realizării unei ample analize a acţiunilor şi poziţiilor publice ale clasei politice, ale mass media, ale unor ONG-uri şi persoane publice, cu impact asupra independenţei justiţiei, încrederii publice în actul de justiţie şi a imaginii puterii judecătoreşti în ansamblu începând din luna iulie a anului 2025 și până în prezent, hotărârea fiind publicată integral pe site-ul Consiliului.

În același context, toate cele 239 de instanțe (judecătorii, tribunale şi curţi de apel) s-au întrunit, la data de 09 iunie 2026, în adunările generale ale judecătorilor.

Prin voturile exprimate în unanimitatea celor 239 de adunări generale, 98,6% dintre judecătorii prezenți (care reprezintă 84% din totalul judecătorilor în funcție) au denunţat degradarea constantă a statului de drept în România prin încercarea susţinută de subordonare a puterii judecătoreşti de către puterea politică.

Totodată, au abilitat Consiliul, în calitatea sa de garant al independenţei justiţiei, să realizeze toate demersurile naţionale şi internaţionale în vederea restabilirii echilibrului specific statului de drept, prin recunoaşterea de către celelalte puteri a independenţei reale a judecătorului, ca cerinţă esenţială într-o societate democratică.”

Campania publică îndreptată în special împotriva judecătorilor a generat, așa cum era de așteptat, și consecințe colaterale de o gravitate greu de imaginat și imposibil de acceptat într-un stat de drept, concretizate în luări de poziție pe rețelele sociale de o agresivitate fără precedent la adresa judecătorilor, care au vizat chiar și instigări directe la săvârșirea unor infracțiuni grave sau a altor fapte antisociale împotriva acestora sau a membrilor familiilor lor. Mai mult, manifestări similare au avut loc și în incinta instanțelor, în sălile de judecată, conducând inclusiv la emiterea unor ordine de protecție care să prevină materializarea unor fapte antisociale grave.

Situația dramatică a justiției din România nu poate să rămână fără ecou şi consecinţe în mediile juridice naționale și internaționale, motiv pentru care aspectele menționate trebuie aduse la cunoștință tuturor entităților relevante din domeniu.

Hotărârea va fi comunicată spre informare Comisiei Europene, Parlamentului European, Reţelei Curţilor Supreme, a Inspecţiilor Judiciare şi a Consiliilor Judiciare, Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, Consiliului Consultativ al Judecătorilor Europeni, Curții de Justiție a Uniunii Europene, precum şi Asociaţiilor internaţionale ale judecătorilor (MEDEL, EAJ), Preşedintelui României, Guvernului României şi Ministerului Afacerilor Externe în calitate de coordonator al aderării la OCDE.”

Fără precedent comunicatul CSM!

Dar, oare aceasta este realitatea, acesta este adevărul?

Alți magistrați afirmă contrariul și combat afirmațiile CSM-Secția de judecători, declarând că adevărul este cu totul și cu totul altul!

Atât judecători cât și procurori, independenți sau organizați în asociații de profil, susțin că CSM nu spune adevărul, ci îl măsluiește cum îi convine!

Asociația Forumul Judecătorilor din România (https://www.forumuljudecatorilor.ro) a prezentat public un cu totul alt punct de vedere față de CSM-Secția de judecători:

Comunicatul publicat astăzi de Secția pentru Judecători a Consiliului Superior al Magistraturii referitor la Hotărârea nr.1348/09.06.2026 distruge orice șansă a unui dialog al magistraturii cu societatea civilă și celelalte puteri ale statului și induce o gravă îndoială asupra credibilității justiției în sine.

Este prezentată nereal o susținere cvasiunanimă, la nivelul tuturor instanțelor judecătorești, a acestui mesaj nespecific discursului magistraturii, aflat cu precădere în cuprinsul Hotărârii  nr.1348/09.06.2026, cu atacuri la adresa unor partide politice, a reprezentanților unor organizații neguvernamentale, ziare și site-uri de presă, persoane fizice indicate cu nume și prenume, precum și a unor asociații ale judecătorilor și procurorilor incomode pentru emitent.

Cei 3580 de judecători despre care se afirmă că ”denunță încercarea de subordonare a puterii judecătorești de către puterea politică” nu au votat un astfel de material având conținutul Hotărârii nr.1348/09.06.2026 (care nici nu a fost comunicat în prealabil judecătorilor, neavând cunoștință despre cuprinsul său) în adunările generale organizate ieri, 9 iunie 2026, adunări care au avut ca obiect reacții legate de erorile privind salarizarea magistraților, aflate în proiectul publicat de Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, indicate de altfel de toți judecătorii și procurorii, inclusiv de Asociaţia Forumul Judecătorilor din România.”

În plină criză politică, economică, în contextul situației geopolitice și a stării de război din vecinătate, în fața unei agresiuni hibride la care este supusă România, situația și problemele interne ale țării se adâncesc grav pe fondul războiului  din justiție.

O justiție în care în loc să se găsească soluții pentru rezolvarea problemelor, reformarea și modernizarea sistemului, consolidarea statului de drept, se evidențiază tot mai mult o situație fără precedent, un război al magistraților cu magistrați, cu puterea politică, societatea civilă și cu presa liberă!

Cât va mai dura această stare de fapt, cum se va rezolva atât timp cât taberele combatante par să fie hotărâte să meargă fiecare cu dreptatea ei până în pânzele albe!

O situație fără sfârșit!

Cui vor da dreptate organismele internaționale de profil cărora li se vor adresa magistrații din România?

Va triumfa în sfârșit dreptatea sau vor persista la nesfârșit minciunile, nedreptățile și corupția?

----------------------------------------------------------------------------------------

Motto: Presa este câinele de pază al democrației. Citiți și gândiți!

Când presa nu este liberă, când presa este manipulată, când presa face jocuri de interese, când presa este folosită pe post de armă politică, când presa nu mai are atitudine, nu mai face informare și educare corectă, când presa nu mai este de partea legii și de partea cetățenilor Democrația este în pericol.

Paul Stan este un jurnalist independent, apolitic, nealiniat, neafiliat la nici un grup de interese politice, mafiote, afaceriste sau de altă natură.
Paul Stan este un jurnalist în slujba oamenilor cinstiți și a adevărului.
Paul Stan nu face jocuri politice și nu este tonomat manipulator.

Paul Stan nu este finanțat și susținut de nimeni.

 

joi, 8 februarie 2024

Corupția ca armă electorală

 


Cât de mare este impactul justiției în an electoral?


Anul acesta electoral a început cu acuzarea de corupție a unor oameni influenți din cele două partide mari din România, PNL și PSD, dar și cu membri din alte formațiuni politice cu potențial mare de clasare pe locurile câștigătoare ale alegerilor, cum ar fi AUR.

Mai nou, chiar și USR-ul care se lăuda până acum că nu are cercetați și anchetați membri de seamă, oameni aflați în demnități publice de corupție, a intrat pe lista acuzaților prin viceprimarul orașului Brașov, Flavia Boghiu, care-și acuză un adversar politic de la PNL de plângeri nefondate împotriva sa.

Bătălii de genul acesta, fără scrupule, se dau de obicei între adversarii politici ai unor partide care doresc să preia sau să-și mențină puterea fie în administrația locală, fie în parlament, la europarlamentare sau prezidențiale.

De multe ori, justiția care trebuie să rezolve conform legilor în vigoare, nepărtinitor și independent astfel de dosare în care sunt implicați oameni politici, este acuzată la rândul ei de unii dintre cei vizați de acțiuni de corupție!

Vom vedea cum va trata justiția noastră astfel de cazuri în acest an, dacă și cât de mult vor fi influențate alegerile electorale din țara noastră!

Mai mult, după alegeri opinia publică ar putea avea o percepție mai clară asupra statului de drept din România, dacă justiție este și va fi nepărtinitoare, neimplicată și neaservită politic!

Importanța corectitudinii actului de justiție în anul cu patru rânduri de alegeri este esențială pentru a împiedica politicieni corupți, penali, infractori, oameni pătați, dalmațieni și marionete ale unor partide sau diverse grupuri de interese mafiote ori din alte țări să ajungă aleșii noii puteri din România!

 Ca întotdeauna în prejma campaniilor electorale și în timpul acestora, în România, se intensifică plângerile, cercetările, dosarele și acțiunile în justiție la adresa candidaților la diverse demnități publice, fie că sunt politicieni notorii ai momentului, reșapați politic sau politicieni anonimi scoși din pălărie, apăruți din spuma mării sau din laboratoarele specializate în crearea oamenilor noi în politică.

S-ar putea spune că astfel de acțiuni intensificate în perioadele electorale se fac intenționat de către unele persoane interesate, politicieni sau nu, pentru a-și compromite adversarii-candidații și a câștiga un avantaj hotărâtor la urne.

De obicei, în atacurile publice, în datul la gioale între concurenții de pe listele electorale, sunt implicate instituții și persoane publice din diferite sfere ale poliției, justiției și presei, care, evident că propagă și aduce la cunoștința opiniei publice, analizează și despică firul în patru în privința acuzaților-candidați.

Mai mult, există și instituții de presă înființate, patronate, finanțate și folosite incorect, nu în scopul informării oneste, nepărtinitoare a opiniei publice, ci pentru manipularea masei votanților în favoarea unor partide sau altora, unor candidați sau alții.

Este așa zisa propagandă toxică ale cărei consecințe le vedem și constatăm cu toții cei din societatea românească, după faptele și acțiunile multora dintre aleșii poporului.

Și anul acesta, chiar dacă nu s-a dat startul oficial campaniei electorale, se simte deja în percepția publică faptul că au început atacurile diverse, sub toate formele, între partidele politice și oamenii susținuți de acestea pe listele electorale pentru câștigarea voturilor la urne!

Au început deja să fie făcute plângeri, cercetări, să se deschidă dosare unor oameni politici potențiali candidați pe listele electorale la cele patru rânduri de alegeri de anul acesta, fie că sunt locale, europarlamentare, parlamentare sau prezidențiale.

Acuzații, ca de obicei, își acuză la rândul lor detractorii, care în buna tradiție a politicii românești sunt din alte partide adversare, concurente sau sunt persoane cu simpatii politice folosite pe post de acuzatori!

Astfel de acuzații, preponderent pe fapte de corupție, pot fi fondate sau nefondate! Ulterior, după încheierea acțiunilor justiției în dosarele speță, se vede dacă au existat vinovați cu adevărat sau plângerile au fost făcute doar pentru compromiterea adversarilor politici.

--------------------------------------------------------------------------------------

 Cine dorește și crede că merită să ajute presa liberă și jurnalismul independent din România poate dona în conturile:

RO10BREL0005540221760100

SAU

RO89INGB0000999904446953(RON) deschis la ING Bank-Sucursala București
RO71INGB0000999904446986 (EUR) deschis la ING Bank-Sucursala București.

Motto: Presa este câinele de pază al democrației. Citiți și gândiți!

Când presa nu este liberă, când presa este manipulată, când presa face jocuri de interese, când presa este folosită pe post de armă politică, când presa nu mai are atitudine, nu mai face informare și educare corectă, când presa nu mai este de partea legii și de partea cetățenilor Democrația este în pericol.

Paul Stan este un jurnalist independent, apolitic, nealiniat, neafiliat la nici un grup de interese politice, mafiote, afaceriste sau de altă natură.
Paul Stan este un jurnalist în slujba oamenilor cinstiți și a adevărului.
Paul Stan nu face jocuri politice și nu este tonomat manipulator.

Paul Stan nu este finanțat și susținut de nimeni.

joi, 8 iunie 2023

România autoeducată din om în om! Realitatea din teren!

 

Tăcerea sindicaliștilor din instituțiile bugetare

Șefii și lucrurile toxice despre care sindicaliștii din stradă nu vorbesc nimic


Nu am văzut printre cererile dascălilor și nici ale celorlalți sindicaliști din stradă nimic despre depolitizarea reală a sistemului de educație națională, nimic despre înlăturarea căpușelor care primesc nemeritat niște salarii babane de la stat!

Nu am văzut nimic referitor la toxicitatea trepădușilor de partid în minister, în licee și școli!!!

De ce nu se revoltă fățiș profesioniștii, dascălii adevărați, dedicați, truditori la catedră, cu salarii mici față de căpușele din sistem, șefii lor, oamenii partidelor la guvernare ajunși pe funcții politic?!!!

De frică?

Oare câți dintre angajații inspectoratelor, câți dintre directorii instituțiilor de învățământ sunt acum oamenii principalelor partide la putere, PSD și PNL?

Există vreun județ în România unde să nu existe în aceste sectoare vitale, conducători cu adevărat profesioniști pe domeniul lor de activitate nenumiți pe funcții pe criterii politice, fără să fie trepăduși politici?

Nu ar fi normal ca sindicatele care apără cu adevărat interesele membrilor pe lângă revendicările îndreptățite, să arate cu degetul și să ceară depolitizarea instituțiilor și eliminarea căpușelor politice și de orice fel din sistem?

An de an, sindicatele din aceste sectoare au protestat și au cerut!

An de an, cei de la butoanele legislative și executive au promis, au proiectat și adoptat legi, care nu au corespuns nevoilor de schimbare sau nu au fost puse în practică de cei care erau obligați să facă acest lucru!


Nerespectarea promisiunilor și legilor adoptate sunt printre principalele cauze de proteste și greve ale bugetarilor!

De multe ori s-a vorbit despre faptul că aceste mișcări ale sindicatelor sunt controlate și dirijate de lideri aflați sub pulpana intereselor principalelor partide la guvernare, iar adevărul s-a văzut în multe cazuri.

De la o legislatură la alta, pe lista partidelor politice câștigătoare la alegeri s-au regăsit și ulterior au fost aleși în Parlament sau numiți în funcții ale Executivului lideri sindicali!

Este o tradiție politică!

Și acum avem în Parlament foști lideri sindicali, cum ar fi un fost lider al sindicatelor din Poliție! Care nu știm ale cărui interese le promovează! Mai ieri parcă-l vedem pe toate ecranele televizoarelor! În calitate de parlamentar a fost și pe la Ambasada Rusiei, el știe de ce!!!

Despre politizarea domeniilor vitale ale societății românești și României-Educație, Sănătate, Siguranță, Apărare și altele- s-a vorbit și s-a discutat continuu.

De câteva săptămâni, România este bulversată de mișcările de proteste și greve, greve de avertisment și grevă generală, ale sindicatelor din anumite sectoare cu angajați la stat. Nimic nou sub soarele patriei.

Ciclic, an de an, de peste treizeci de ani încoace, bugetarii statului român ies constant în stradă și protestează sau cer statului tot felul de lucruri mai mult sau mai puțin îndreptățite!

S-a promis tot timpul, demagogic, depolitizarea acestor sectoare, dar, în realitate, din diverse interese, acestea au fost politizate și mai tare, prin  instalarea în structurile lor de conducere ale unor angajați aserviți politic partidelor la putere.

Acum, sindicatele din Educație sunt în grevă generală, iar principalele revendicări ale acestora sunt cunoscute de toată lumea, mărirea salariilor.

În stradă, în față au ieșit cadrele didactice de la catedră și liderii sindicali!

Dar o parte a angajaților cu funcții de conducere din sistemul național de educație, boșii din inspectoratele județene, directorii de instituții de învățământ și alții ajutați politic, unii membri de partid, ce au făcut, ce fac în acest timp cât dascălii din școli protestează și își cer drepturile?

Citiți și gândiți!

Anual, sindicatele bugetarilor protestează și cer! Sunt două chestiuni diferite între a protesta și a cere, dar în ultima vreme, în media se face tot mai mult confuzia între  acestea, fiind amestecate și ”livrate” către publicul larg de mulți așa ziși reporteri de serviciu, la știri, cu un singur sens-acela de solicitare, de cerere: ex. ”Vrem salarii mai mari! Vrem respectarea drepturilor!” Vrem bani! Vrem, vrem, vrem...

Pe de altă parte, aproape toate ieșirile în stradă, chiar dacă sunt denumite proteste sunt prezentate drept tot un fel de cereri chiar dacă unele dintre ele vizează direct unele proiecte, legi, reglementări, măsuri contestate și respinse de protestatari!

Cel mai proaspăt protest este cel al unui/unor sindicate ale polițiștilor față de proiectul de lege privind eliminarea pensiilor speciale care vizează această categorie profesională de bugetari! Protest desfășurat și în fața reprezentanței Comisiei Europene în România, protest în cadrul căruia s-au făcut tot felul de declarații cu referire la polițiști, militari, siguranță și apărare națională, Uniunea Europeană și NATO!!!

De ani de zile, decenii întregi, domeniile esențiale finanțate de stat: Educația, Sănătatea, Siguranța publică sunt în declin vizibil în timp ce puterile politice și guvernările succedate nu au reușit să reformeze în mod real și viabil aceste sectoare!

Deși s-au discutat tot timpul, s-au făcut mereu proiecte, reglementări și legi, s-au alocat și cheltuit sume imense în timp, s-au perindat generații de politicieni și angajați ai acestor instituții, toboganul dezastrului a alunecat tot mai tare!

 

P.S.

Că tot este vacanță forțată pentru elevi!


Închei acest text în corul vocilor unor copii de până în zece ani, care se aud sonor, cu ”învață” în părculețul din apropiere, scandări de galerie, care își bagă și își scot diverse chestii pe gură, ceva de genul: ”S-a pi..t Rapid pe ea! M...e Steaua!!!” Scandări ”învățate” de la copii și de maturii machitori din parc, dar și de muncitorii care lucrează la reabilitarea blocurilor din apropiere!

Percepție proprie-Mulți copii din ziua de azi nu știu și nu vor să învețe lucruri frumoase și nici nu știu să se joace frumos! Pentru ei importante sunt manifestările urâte ale societății actuale, indecente, imorale, zgomotoase, vulgaritatea, lipsa de bun simț, afișarea lipsei de educație și a celor șase ani de acasă!!!

Ce învață unii elevi în afara școlii și ce învață unii oameni maturi de la copii!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------

 Cine dorește și crede că merită să ajute presa liberă și jurnalismul independent din România poate dona în conturile:

RO89INGB0000999904446953(RON) deschis la ING Bank-Sucursala București
RO71INGB0000999904446986 (EUR) deschis la ING Bank-Sucursala București.

Motto: Presa este câinele de pază al democrației. Citiți și gândiți!

Când presa nu este liberă, când presa este manipulată, când presa face jocuri de interese, când presa este folosită pe post de armă politică, când presa nu mai are atitudine, nu mai face informare și educare corectă, când presa nu mai este de partea legii și de partea cetățenilor Democrația este în pericol.

Paul Stan este un jurnalist independent, apolitic, nealiniat, neafiliat la nici un grup de interese politice, mafiote, afaceriste sau de altă natură.
Paul Stan este un jurnalist în slujba oamenilor cinstiți și a adevărului.
Paul Stan nu face jocuri politice și nu este tonomat manipulator.

Paul Stan nu este finanțat și susținut de nimeni.

 

 

joi, 20 aprilie 2023

Băieții noștri deștepți

 

Cum își pregătesc terenul vremelnicii de partid și de stat


În vremelnicia lor, actorii politici care joacă acum în luminile puterii își împart la vedere și se ceartă fără nicio fereală de ochii opiniei publice, ai votanților pe cașcavalul românesc, care nu le mai ajunge la toți doritorii!

Vedem cu toții cum băieții deștepți din politică își distribuie cașcavalul după putere și pofta inimii, către băieții deștepți din energie sau alte domenii de mare interes și impact național.

Constatăm din nou și din nou, cum în instituțiile importante ale statului, chiar dacă în fruntea lor ar trebui să-și câștige locurile de conducere doar specialiști recunoscuți pentru performanțele lor în propriile domenii de activitate, ajung să fie numiți doar oamenii loiali de partid.

Făcuți oameni de stat!

Așa zișii ”băieți deștepți”!

Oameni loiali de partid care nu au mai deloc treabă cu meritocrația și performanțele profesionale, ci cu un partid sau altul!

Cu un politician sau mai mulți la putere, care-i pun în funcții și evident cărora le răspund la comenzi și îi servesc la ordin, în interesul partidelor respective și al mai marilor lor.

O fi legal, dar sigur nu-i moral și este în detrimentul României și al majorității cetățenilor săi!

Clasa noastră politică se bazează tradițional pe vechiul slogan nemuritor ”Pleacă ai voștri vin ai noștri!”

Cetățenii rămân tot ca proștii, plătind din buzunarele proprii oalele sparte, incompetența și îmbuibarea guvernamentalilor, oricare ar fi aceștia, mai ales în domeniul vital al energiei!

Aceeași cetățeni, vor fi la anul chemați să-i voteze tot ”pe ai noștri”, adică pe băieții deștepți din politică, 2024 fiind un an cu o importanță electorală determinantă , cu atât mai mult dacă s-ar comasa, conform unor idei vehiculate în piață, toate tipurile de alegeri într-un singur an!

Acum, armatele aliat- beligerante conduse de Ciolacu și Ciucă nu doar că se luptă pentru rotirea Rotativei politice la guvernare în favoarea lor, dar pun mare preț și pe pregătirea luptei electorale de la anul.

La anul când evident că udemeriștii aflați momentan și mai mereu în gașca guvernării, vor avea din nou posibilitatea să încline balanța puterii de o parte sau alta, în funcție de interesul lor!

De câteva zile încoace, după Paște, de când s-a reluat activitatea parlamentară, asistăm la o avalanșă de știri pe mai toate canalele media, despre lupta și bătăliile care se duc între partidele la putere pentru cele mai importante ministere, instituții și agenții de stat din România.

Este de fapt o continuare cu tranșare și atribuire directă prin voturile din Parlament a principalelor instituții cărnoase, cu potențial mare de căpușare, dar și de influențare a deciziilor, care vor afecta țara întreagă și viețile milioanelor de români care au mai rămas aici.

 

Știri în engleză, din turneu, din Brazilia, pentru români


Mai puțin interesat și cu o influență în scădere evidentă la alegerile de anul viitor pare actualul președinte al României, Klaus Iohannis, care și-a făcut cadou de sfârșit de mandat turneul din America Latină și de Sud, unde și-a umflat mușchii sub ochii unui președinte brazilian Lula da Silva, care venea după o întâlnire cu Serghei Lavrov, omul lui Putin de la externe.

Un Lula da Silva care îl asculta neinteresat pe președintele României în timp ce condamna agresiunea rusă asupra Ucrainei, după ce cu o zi înainte președintele brazilian făcuse o declarație de susținere a Rusiei.

Mai multe despre turneul latino-american a lui Iohannis, puteți afla în exclusivitate de la TVR, care-i alocă spații importante de emisie în jurnalele de știri, unde președintele își prezintă marile succese pe care ar fi invidios și ”cel mai iubit” fost șef de stat și de partid care a existat în România până acum, ex-tovarășul Ceaușescu, ale cărui numeroase turnee internaționale erau prezentate cu surle și trâmbițe evident, tot la televiziunea de stat!

Și pe rețeaua Twitter sunt publicate în limba engleză pozițiile și succesele președintelui Klaus Iohannis în turneul latino-american!

Încurajări americane din România, în limba română, pentru liceeni din Ploiești plecați să cucerească America


Pe aceeași rețea unde am găsit și un mesaj surprinzător al unui oficial american în România, ambasadoarea Kathleen Kavalec, foarte activă și implicată în țara noastră în scurtul timp de când a fost numită în această funcție, care le ura succes și îi încuraja pe membri echipei de robotică ai unui liceu din Ploiești, participanți la un important concurs la Houston!

Doamna ambasadoare nu doar că încurajează educația din țara noastră, dar a adresat mesajul ei către tinerii liceeni români în limba română!

Spre comparație, din îndepărtata Brazilia, președintele României și-a transmis mesajul opiniei publice românești în limba engleză! Probabil că se adresa exclusiv ”României educate”!

-------------------------------------------------------------------------------------------

Cine dorește și crede că merită să ajute presa liberă și jurnalismul independent din România poate dona în conturile:

RO89INGB0000999904446953(RON) deschis la ING Bank-Sucursala București
RO71INGB0000999904446986 (EUR) deschis la ING Bank-Sucursala București.

Motto: Presa este câinele de pază al democrației. Citiți și gândiți!

Când presa nu este liberă, când presa este manipulată, când presa face jocuri de interese, când presa este folosită pe post de armă politică, când presa nu mai are atitudine, nu mai face informare și educare corectă, când presa nu mai este de partea legii și de partea cetățenilor Democrația este în pericol.

Paul Stan este un jurnalist independent, apolitic, nealiniat, neafiliat la nici un grup de interese politice, mafiote, afaceriste sau de altă natură.
Paul Stan este un jurnalist în slujba oamenilor cinstiți și a adevărului.
Paul Stan nu face jocuri politice și nu este tonomat manipulator.

Paul Stan nu este finanțat și susținut de nimeni.